Muzeum východních Čech připravilo pro návštěvníky ve spolupráci s muzei a památkovými objekty České republiky jedinečnou výstavu s názvem Chladná krása plátové zbroje. Cílem projektu je seznámit širokou veřejnost s vývojem rytířské zbroje z období 15. - 17. století a upozornit na unikátní předměty ze sbírek našich muzeí, hradů a zámků.
Toto období je zlatým věkem platnéřského řemesla a nejlépe reprezentuje vývoj ochranné zbroje, a to nejen z hlediska její stavby, ale i funkce. Zatímco v počátku sloužila zbroj hlavně jako ochranný prvek pro boj v poli, tak naopak v období pozdějším se jí užívalo především k turnajovým kláním a stávala se spíše reprezentační ozdobou.
Výstava je rozdělena do dvou částí. První je věnována období gotiky cca od roku 1440 až do roku 1500. Ačkoli zbroje z této doby jsou ve sbírkách České republiky zastoupeny pouze v počtu několika desítek kusů, a to především ve formě jednotlivých součástí, podařilo se soustředit pro účely výstavy drtivou většinu těchto předmětů. Návštěvníci tak mohou porovnávat exponáty, které jsou jinak rozptýleny po celé ČR.
Druhá část výstavy představuje období renesance od roku 1500 až do počátku 17. století a tvoří ji především zdobené zbroje umělecky vysoce hodnotné. Tyto zbroje demonstrovaly zejména movitost majitele a jeho společenské postavení. Často se stávaly základem vznikajících rodových sbírek, které pak byly ozdobou šlechtických sídel a připomínaly hrdinské skutky předků.